Tvorba a správa seriálového webu jednou osobou (Hra o trůny)

Sdílet

Fantasy série Píseň ledu a ohně patří mezi mé nejoblíbenější knihy. Tři ze čtyř (do češtiny přeložených) knih (tj. 6 knih – každá kniha byla tehdy rozdělena do dvou) jsem přečet ve svém mobilu nebo stařičkém PDA Palm III. Pak jsem si koupil čtvrtou knihu (česky tedy 7 a 8 díl) a poprvé tak četl \„papír\“ a zpětně dokoupil 1–6.

Když jsem se dozvěděl, že HBO koupilo práva na tuto epickou ságu, těšil jsem se jako malé dítě. Pak přišla ještě jedna informace, snad to bylo potvrzení, že se točí pilotní díl a já obratem ještě stejný den zabral obě nejrozumnější české domény k seriálu – anglický a odhadovaný český název seriálu: www.gameofthrones.cz a www.hraotruny.cz.

Ale jde web o seriálu dělat v jedné osobě?

Českou nebo anglickou verzi/název?

Důvod koupě obou domén byl tenkrát dvojí:

 • nevěděl jsem, která bude lepší pro můj vlastní web o tomto seriálu
 • nechtěl jsem, aby se jich zmocnili spekulanti nebo MFAčkaři, jejichž parazitické výplody nesnáším

Seriál už v té době (= mých nákupů domén) měl svůj název – a to ne podle názvu celé série, ale podle její první knihy. V českých luzích a hájích se o něm prakticky nemluvilo, takže objednávka domény dle českého názvu byla sice logická, ale nemusela vyjít. (numbers/vrazedná čísla, castle/castle na zabití…)

Prakticky trvalo rok, než jsem se rozhodl, kterou doménu si ponechám, a kterou pustím k vodě (pro/dám). Nejdůležitějším faktem je, zda je seriál vysílán některou z českých tv:

 1. seriál je vysílán na české tv = má oficiální český název
  • (ten díky \bohu\ opravdu dodržel název dle knihy)
  • o seriálu nebude mluvit jen několik specializovaných serverů/klubů, ale dostane se mu široké propagace – ať už se o to zaslouží vysílající tv či ne – a to téměř vždy v tom českém názvu
  • vyhledávání českého názvu jednoznačně převýší jeho originální znění (\seznam: hra o trůny\ x \seznam: game of thrones\)

   = zvolit jednoznačně český název

 2. seriál přijde do česka se zpožděním, je možné jen shlédnout jen tak, že si stáhnete jeho tv-rip (a neangličtináři titulky)
  • na těch několika málo českých webech, které se mu budou věnovat, se bude operovat jen s jeho originálním názvev (nebude potvrzen český název)

   = vhodné zvolit originální název

  • než se seriál dostane k nám, můžete mít už zaběhlý web a pak stačí jen změnít TITLE z anglického názvu na jeho český ekvivalent (podobně jako \Lie to me / Anatomie lži\)

Já si tedy intuitivně zvolil www.hraotruny.cz a udělal jsem dobře, protože za několik měsíců bylo potvrzeno, že česká HBO bude vysílat seriál Hra o trůny téměř v premiéře (24 hodin zpoždění za USA)…

www.gameofthrones.cz jsem nejdříve nabídl dalším fanouškům ASOIAF (A Song of Ice and Fire) = Píseň ledu a ohně na (tenkrát nesamostantém) http://icefire.d20.cz (nyní www.icefire.cz). Tenkrát se však nikdo \„nechytil\“. Svou nabídku jsem pak zopakoval ještě jednou (snad už i po startu seriálu) – opět s negativním výsledkem.
Doménu nakonec odkoupila samotná česká HBO, jíž se varianta prodeje neznámému subjektu (plánoval jsem založit aukci na webtrhu) moc nezamlouvala.

Ideální systém pro seriálový web (pro mě)

Plán tvorby obsahu webu byl jednoduchý: poskytovat čtenářsky/divácky atraktivní informace s minimem úsilí. Pod tím si představte \hlavně fotky a videa\. Vlastní systém jsem nechtěl dělat – minimum úsilí by nebylo dodrženo – takže jsem potřeboval vybrat některý ze stávajích systémů. Znal jsem wordpress (\Hanácky pěsničke – Ondřej Přikryl\), blogger (\Krabice mrtvých\), které přicházely v úvahu.
České nejen blogovací systémy (estranky, blog.cz, bloguje, webnode…) jsem zavrhl, protože mi nepřipadaly dostatečně jednoduché pro plnění plánu.

Důležitým parametrem byla možnost/nutnost navázat, pokud možno bez poplatků, web na vlastní doménu. Čímž vypadl wordpress.com, který tuto možnost má zpoplatněnu (pokud už nemá, tak tehdy měl). Proč jsem zavrhl Blogger už nevím.

Poohlídl jsem se tedy mimo mě známé systémy a ráně byly dva už tehdy populární: \Tumbrl\ a \Posterous\.
Po zevrubném prozkoumání jsem zvolil \Tumbrl\ – vhodnější pro můj plán:

 • definované typy příspěvků (video, text, foto, citace, link…),
 • líbivá minimalistická šablona zdarma,
 • navázání na doménu zdarma,
 • dokonce i uživatelské úpravy šablony a css…

Co víc si přát?!

Kde brát obsah?

Jak už jsem zmiňoval výše, na českém webu již existoval web věnující se této sérii (nyní na www.icefire.cz). Tamní aktivní komunita probírala ve příslušných diskuzních vláknech co se kde šustlo, ale hlavní zdroje informací leží mimo .cz prostor.

Mým primárním zdrojem je twitter. Pokud si dokážete najít ty správné zdroje, získáte prakticky kompletní přehled všeho, co se v dané oblasti šustne. Já opět v rámci časových úspor sleduji jen ty IMHO nejdůležitější účty – a ty jsou většinou navázány na některý z podstatných webů k tématu:

 • \@gameofthrones\ – http://www.makinggameofthrones.com/ – oficiální web seriálu, oficiální twitter účet; případně http://www.hbo.com/game-of-thrones
 • \@WiCnet\ – http://winteriscoming.net/ – \„zprávy i drby o seriálu HBO\“ – IMHO nejlepší zdroj informací, ke každé zprávičce přidávají svůj komentář, což je fajn systém , snažím se o něj, ale pravidlo vlastního komentáře bohužel nedodržuji
 • \@westerosorg\ – http://www.westeros.org/ – web věnující se celému ASOIAF, takže logicky teď i HBO seriálu. Tyto stránky nejsou moc přívětivé, i samotné zprávy mi občas připadají divné, ale mají svou hodnotu a díky své popularitě se jejich autoři dostali o do několika videí renomovanějších we­bu
 • \@icefirecz\ – http://www.icefire.cz/ – pokud jsem někdy línej, použiju jimi zpracované informace
 • \@HBO_CZSK\ – http://www.hbo.cz/series/game-of-thrones – propagují celou nabídku českého HBO, a tak není těch info tolik co z výše zmiňovaných zdrojů, ale někdy jsou původci informací (např kinomaraton + první dva díly); web, respektive jeho seriálová HOT část je udělaná velmi dobře, stojí za to, si ji projít

Věřím, že tento výběr pokryje drtivou většinu vypuštěných informací o seriálu: oficiální twitter účet retweetuje kdejaký článek a to co nezvládne chytit on, mi pod nos strčí účty fanstránek. Občas si připadám jak oběť spamu – podstatné události jsou prostě komentované a tak se retweetuje a retweetuje.

HBO pak nenechává nic na náhodě a masíruje kudy může:

A to jsem se ještě nezmínil, že většina z herců má \svůj twitter účet\ … ale na to už opravdu čas nemám :)

Na začátku byla otázka: Jde to? Ano, jde to.

Informační web o seriálu jen jednou osobou je možné v celku bez problému dělat. Zvolte si správný systém, který bude vyhovat zvolenému stylu podávaných informací – \„můj\“ tumblr se osvědčil, doporučuji.

 • Pokud budete (tak jako já) hlavně kopírovat cizí informace, očekávejte jen malou aktivitu vašich čtenářů.
 • Čím více budete tvořit původní obsah – své vlastní texty – tím aktivnější budou vaše diskuze; viz výše zmíněný styl komentování každého příspěvku.

  A tak ani nepřekvapí, že na mém webu jsou nejnavštěvovanější právě stránky, které jsem vytvořil kompletně já (\„souvislosti\“ či osvětové stránky v pravém menu)

 • Je-li informací hodně (a to bude), dělejte souhrnné články – i když jsou pracné, jsou velmi vděčné.
 • Vhodné je publikovat \„osvětové\“ články – různé rozbory; v mém případě třeba mapy či infografiku. Videa – trailery, teasery, sneak peeky aj. – jsou pak povinností.

A i když se na seriálový web vrhnete v mém stylu, stejně nad jeho tvorbou strávíte několik hodin týdně před jeho vysíláním a víc než desítku hodin týdně, až se objeví na obrazovce.

Hlavní je, ať vás to baví, jinak až přijde krize – a ona přijde (já měl problém s napsáním souvislostí S01E08) – budete mít problém…

Doba vzniku první verze tohoto blogpostu: 7:06 (h:m)

Publikováno: 29.03.2012 01:55
Knedle

Související články

blog comments powered by Disqus