3tecky.cz /strana 21/

Zprovozněna část pdb.3tecky.cz

Posledních pár hodin jsem pracoval na přesunu svých info stránek o PDB (aneb ebooky či elektronické knihy) – Jak číst PDB? z původního umístění na \eStránkách\, kde jsem je vytvořil v průběhu prvních dvou srpnových dnu roku 2006 vytvořil, pod jednu mou střechu na mé \3tečky\.

Přesunutím textů to začalo, následovalo naformátování zobrazovaných textových informací pomocí \Texy!\, začlenění obrázků do přímo do postů (na estránkách byly v samostatných galeriích).
Odstranění textu z původních stránek a vložením informačního textu o tom, kam se vše podělo pak stěhování skončilo.

Nyní mě \„už jen čeká\“ redesign \pdb.3tecky.cz\ z prapra defaultního designu (předchůdce tohoto) na nějaký vhodnější, dále vymyslet a vytvořit logo či hlavičku a přidat favicon (případně gravatar).

 »»»
Publikováno: 25.11.2008 01:32
Knedle

Knedle, bez Knedleho

osoba, muž, jehož nick Knedle jest, skloňuje se takto:

 1. Knedle
 2. bez Knedleho
 3. dáme to Knedlemu
 4. vidím Knedleho
 5. voláme Knedle
 6. Knedlem
 7. Knedlem

11 let se pohybuju na netu a furt mě někdo se.e, teda komolí

Publikováno: 21.11.2008 21:13
Knedle

JS vs jQuery: ShowHide() / zobrazení, skrytí elementu

\„Dosud .(do včerejška)\“ jsem používal tuto JS funkci:

/*****************************************************************************
 * ShowHide(id_elementu)
 * skryje nebo zobrazi (nastavi opacny stav) element, jehoz id je zaslano jako
 * parametr
 *****************************************************************************/


function ShowHide(_objName)
{
 var isIE = document.all?true:false;      /* IE4, IE5, IE6 */
 var isDOM = document.getElementById?true:false; /* IE6, NS6 */

 ishidden = false;

 if(isDOM)
 {
  ishidden=document.getElementById(_objName).style.display==\'none\'?true:false;
  if(ishidden)
   document.getElementById(_objName).style.display=\"block\";
  else
   document.getElementById(_objName).style.display=\"none\";
 }
 else if(isIE)
 {
  ishidden=document.all._objName.style.display=\'none\'?true:false;
  if(ishidden)
   eval(\"document.all.\"+_objName+\".style.display=\'block\'\");
  else
   eval(\"document.all.\"+_objName+\".style.display=\'none\'\");
 }
}
\\---

kdysi dvno jsem ji nkde nael a funguje sprvndosud...

...nicmntento jQuery kd mstejnou funnost:
// vynechávám popis funkce
function ShowHide(tagId)
{
  $(\'#\'+tagId).toggle();
}
\\---

Myslm, že cokoli dodat je zbyten
tagy:
Publikováno: 21.11.2008 00:09
Knedle

JS vs jQuery: úvod

Na jQuery se chystám už dlouhou dobu, ale nikdy jsem sám sebe nedokázal přesvědčit, že by mi ulehčilo (je to ten, či ta, či to?) práci.
Používat jej, znamenalo učit se něco pro mne nového, neznámého, což mě baví jen když chci – a to u JS dosud nebylo.

JavaScript obecně nemám rád ještě z doby, když jej nebylo možné jej \„rozumně ladit .(dávno před Firebugem)\“ a používal se spíše pro hračičky (jediné používání bylo změna obrázku po najetí myši) než pro svou funkčnost. Je to už prostě hodně dávno; je to však ve mě slušně zakořeněné.

Postupem času jsem nicméně přicházel na to, že JS není až takové zlo, jak jsem si jej vybarvoval, a tak jsem jej začal používat i na svých stránách. Vždy to bylo jen o jedne funkci, jednom skriptíku.

Myslím, že tím prvním byl na onClick \ShowHide(ele­ment)\. Prostě kliknu NĚKAM a NĚKDE se něco objeví, kliknu podruhé (NĚKAM či JINAM) a NĚKDĚ se něco schová.

Znalosti (=JS kód) jsem vždy nakupoval na internetu, takže funkčnost co jsem chtěl a potřeboval, jsem si vygooglil, odzkoušel, minimálně upravil a použil. Protože to byly vždy jen maličkosti a zapracovávané s odstupem, nikdy jsem se JS podrobně nezabýval.

Nicméně jsem se dostal do stavu, že s JS vlastně pracuji a mám na svých webech takovou malou vlastní knihovnu různých funkcí, které jsem schopen drobně upravit, ořežat či přiohnout k obrazu mému a ty používám stále dokola. Ať už je to obyčejný JS nebo AJAX.
Vím kde je hledat, vím co od nich můžu čekat; a co je důležité: nemusím nad jejich zprovozněním na novém webu ztrácet čas (a přemýšlet).

Používání JS bych tedy datoval od roku 2004, když se zrodila \Legie\, loni jsem knihovnu skriptů využil na \Tankujeme\ a letos pak na tomto \lsblogu\. Samozřejmě pak ještě několikero webů v minulé prácí.

Toť osvěta mého přístupu k JS a z ní (snad už logicky) vyplývající nechuť učit se jQuery – ať už si o něm myslím cokoli (a to si už dlouho myslím, že je jistě super).

To (ta nechuť) se včera zlomilo(a).

Při včerejší práci na přesunu \PDB z estránek\ na \třítečkové pdb\, mě strašně štvalo, že mám vždy krátké TEXTAREA. Sice jsem si u nich již dávno udělal možnosti zvětšení (či zmenšení) na dvojnásobek (polovičku), ale to řešilo jen tu část práce, když jsem vkládal nový text. Roztáhl jsem si ji přes 3 stránky a bylo prostoru plno.
Ale editace me srala. TEXTAREA byla prostě vždy malá a pokaždé klikat na zvětšit se mi po pár editacích omrzelo… Zkoušel jsem to dopočítat v php (dle počtu zalomení), ale to byl spíš nápad blbce.
Zkusit jQuery + Google znělo daleko logičtěji – a úspěch se dostavil: exituje (nejeden) plugin, které tuto funkčnost umožňuje, tj. \automaticky zvětšuje či zmenšuje výšku TEXTAREA\ dle obsaženého textu.

Pro fungující nasazení všude tam, kde jsem tuto funkčnost chtěl, jsem však byl nucen použít ješte jQuery AJAX rešení. Čímž jsem se chytil úplně. Ta jednoduchost je prostě boží.
Teď mě čeká překopání všech mých JS funkcí na jQuery – což vzhledem k jejich počtu zas nebude tak hrozné…

Ale teď vlastně finále celého tohoto postu: na tomto blogu budu porovnávat mé stávající JS s jejich ekvivalenty pomocí jQuery – tak jak mi přijdou pod ruku při překopávání.
A až dojdou staré JS, budu zde publikovat mnou použitá (hádám povětšinou nalezená) řešení většinou přesně definovaných problémů.

Snad se vám některý z nich v budoucnu zhodí.

tagy:
Publikováno: 20.11.2008 23:47
Knedle