lsblog: (ne)dokonalej, a(le) můj!
\„Na čem blogovat\“ nevypadá jako složitá otázka, ale pro mě to byl problém…
…který spočívá v tom, že mám docela jasnou představu, co by měl mnou používaný blogovací systém obsahovat. A to byl průšvih…
Zkoušel jsem \„několik .(nemálo)\“ CMS či blogů (viz dole), ale žádný mi na první, druhý či třetí pohled nevyhovoval. Vetšina byla příliš složitá, instalaci nemyslím, a ponořit se do jejich studování a modifikovat je k obrazu svému není můj styl. To raději vytvořím něco svého…
…no prostě jsem musel.
O co jsem se vlastně snažil?
Chtěl jsem nástroj, s pokud možno minimálními \„počty\“ – jak vlastních souborů, tak i tabulek v databázi. Nicméně celé to mělo být i přehledné, ať případné úpravy nebolí…
S těmi počty souvisí i jednoduchost. Když chci publikovat krátký
post, tak mi to umožní vyplnit jen dve vstupni pole – nadpis a vlastni
text – a hotovo.
Administrace by měla byt také minimální – ale dostatečná.
Důležitá byla pro mě možnost přidat si kamkoli cokoli – například určitou reklamu vázat k určitému typu článků, či dodat uzšího pruhu další blok na další informace a pod.
Mít možnost upravit si celý vzhled je pak spíše samozřejmost – ale bez toho, ze z redesignu se stane práci na dva dny.
Update:
A jak jsem dopadl? Mrkněte na \lsblog: vlastnosti\
Zkoušené (a tudíž nevyhovující) blogy
Zde tedy jsou blogy a CMS systémy, se kterými jsem měl tu čest a které v konečném důsledku nesplňovali mé požadavky.
Blogovací systémy
U těchto systémů, styl registruj se a bloguj, vidím jednu nevýhodu – nedostatečné možnosti úprav k obrazu svému. Úpravy designu, možnost vložení reklamy (kam chci), odebrání částí, které nechci či naopak přidání něčeho navíc – to jsou hlavní důvody, proč je moc nemám rád i když můžou být vypiplané.
- Blogger aneb blog od Googlu – zde mi jede \Krabice mrtvých .{rel:me}\ – není vůbec špatný, lze říct, že se stal vzorem pro můj lsblog – nevyhovoval však požadavku publikování různých kódů (PHP, HTML, CSS, JS…) s barevnou syntaxí a tamní wysiwyg editor, který se občas zachoval divně a člověk pak musel článek celý přeorganizovat… obecně nemám rád wysiwig editory…
- blog.cz – ten jsem zkoušel pomocí blogu \Svět Cardhalia .{rel:me}\ – podobně jako Blogger, ale daleko horší :)
- estranky.cz – testováno pomocí \Jak čist PDB .{rel:me}\ – verze zdarma – moře omezení – jen 40 obrázku ve fotogalerii, nemožnost úpravy vzhledu (css ani grafika), nemožnot reklam…
- bloguje.cz – měl jsem (možná stále mám) přístup na TheGenovi \Peachoviny 2 .{rel:friend}\ – (tenkrát) se mi zdál takovej suchej, blbe upravitelnej, nemoznost reklam aj.
- my.opera.com – jsem operář, takže jsem si nemohl
nechat ujít založení účetu a \vyzkoušet tamní blog .{rel:me}\.
Využívám
jsemjej dodnes, ač teď se asi vetšina postů spíše objeví tady. Velmi fajn je tamní možnost zobrazovat post veřejně, pro přátele a soukromě. Nemá wysiwyg, ale svůj značkovací systém, takže mi nejvíce z dosud zmíněných vyhovuje.
Instalovatelné blogy/blogové balíčky
Ty naopak oproti těm minulým mají tu nevýhodu, že mi připadnou po příliš složité. Mají kdejakou featuru, kterou nepotřebuju a nechci a občas nejde vypnout jen zaškrtnutím a človek to hledá po všech čertech.
- WordPress – když jsem jej poprvé viděl (měl jsem/či mám? přístup na \Panáček v reality show\) byl jsem z něj nadšen. Avšak po instalaci v asi dvou posledních verzí jsem opět byl překlapen, jak moc bych je pro svůj účel musel upravit. Je pravdou, že rychlým řešením by bylo si někoho najmout na zprovoznění a úpravu…
- Blog:CMS mi připadal opravdu děsně složitej
- PHPrs je to spíše pro portál, než pro blog (i když se dá do \„klasického\“ blogu upravit
- pak jsem ještě trochu zkoušel Drupal, Joomlu a snad i ještě dalšího na co si nepamatuju, ale ty už vůbec nezaujaly…