Přesun starých emailů na gmail (z TheBat a centrum.cz)
Kvůli nějaké registraci/heslu jsem potřeboval vyhledat jeden starý email. Část starých emailů jsem měl v záloze datových souborů z programu TheBat, část pak ve svém prvním emailu na Centru. Pro další možný podobný případ jsem se rozhodl si všechny své emaily přesunout do Gmailu. A zde je můj postup, jak přesunout starou poštu (přijatou i odeslanou) na Gmail…
Gmail mám 6/2006, kdy jsem si jej založil kvůli vytvoření online alb fotek pomocí programu Picasa, ale používat jsem jej začal až k 1/2008, kdy jsem si na něj nechal přeposílat první emaily z ostatních schránek. Nyní přeposílám vše.
Jak už jsem psal výše, měl jsem vlastní zprávy na dvou místech – v záloze na domácím počítači a ty nejstarší pak přímo v online schránce na centrum.cz. Chtěl jsem tedy přesunout ze dvou různých míst:
a) stará pošta je online – freemail centrum.cz
Tento převod je jednoduchý, ale má jednu chybičku, kterou jsem nevyřešil (viz níže). Gmail umožňuje ve svém nastavení importovat poštu pomocí protokolu POP3.
Cesta: Nastavení – Účty a import – Importovat poštu a kontakty (1)
Pokud již nemáte nastaveno (stejná záložka, ob jeden řádek \„Zkontrolovat poštu pomocí POP3\“ – 2), vyskočí na vás okénko, kam zadáte svůj email, následně heslo a případně ještě překontrolujete, zda má gmail vše nastaveno správně. Gmail začně stahovat poštu v nějakých intervalech (hodina? dvě?) po 200 zprávách ze zadaného účtu.
POZOR: stahuje jen ty správy, které mu zdrojový server pro POP3 nabídne, tj. defaultně ty nepřečtené. Abych nemusel všechny své staré zprávy označit jako nepřečtené, v nastavení emailu na Centru jsem upřesnil, že pro POP3 má nabízet Všechny zprávy.
Po několika hodinách (mého) nicnedělání jsem měl zhruba 1700 příchozích zpráv přesunuto do gmailu.
Poznámka: původně jsem měl v Doručené poště i nějaké podsložky, ale z nich jsem pro jistotu zprávy přetáhl do hlavní složky. Ale prý se při přesunu na gmail označí pomocí tagu s názvem složky. Nicméně nezkoušeno.
Výše zmiňovaná chybička: Abych přesunul na gmail i odeslané zprávy, musel jsem je přesunout ze složky odeslání do doručené pošty a tudíž nyní jsou na gmailu vedeny také ve složce doručená. Aktuálně netuším, jak je přesunout na gmailu z doručené do Odeslané. Tuto možnost v nějakém menu jsem nepotkal a přetažení z seznamu mailů funguje jen do štítků, což Odeslaná pošta není.
b) stará pošta je offline na lokálním PC – program TheBat
Způsobů je několik, stačí si jen zvolit:
1) speciální program na import
a je jich několik. Bohužel jsem nenašel žádný free, který by zvládl z mé TheBat zálohy…
- \Google Email Uploader\ – zvládá nějaké Outlooky (2002+, Express 6+) a Thunderbird (1.5+); teď sem si všim, že je tam také \verze pro Mac\;
- \Google GMail Loader (GML)\ – by měl zvládat více vstupních formátů, vypadá staře… ale třeba funguje bez problému
- a pak jsem ještě našel třetí, ale ten jsem si nepoznačil – takže googlujte na klíčová slova \„import 2 gmail\“
ani jeden z nich jsem nezkoušel, nepoužil
výhodou tohoto řešení je, že nemusíte starou poštu/program zprovozňovat
2) přeposlat na gmail
i tak se to dá řešit. Znamená to zprovoznit starý program a jeho datové soubory, nastavit správně smtp přístup pro odesílání a nějakým stylem přeposlat, vše co máte v programu.
výhoda – smtp zvládne povětšinou nastavit každý, ale hloupé by bylo nastavit smtp z gmail účtu a posílat si to na stejný gmail účet – to by to pak bylo ve vašem účtu 2× – odeslané i přijaté…
nevýhody – nejsem si jist, jak moc jednoduché je hromadné přeposílání pošty (ctrl + a a přeposlat) v jednotlivých programech a po přeposílat po jednom je holý nesmysl…
také jsem nepoužil
3) zprovoznit IMAP a zkopírovat ze složky do složky
(tohle je způsob, kterým jsem to řešil já)
- zprovoznit dříve používaný program, který musí umět používat IMAP, včetně načtení starých emailů (zálohy aj.)
- napojit se programem na svůj gmail účet (vetšinou je IMAP povolen, ale zkontrolujte…) – \konfigurace gmail IMAP zde\ (viz. poznámka níže)
- načíst všechny složky gmailu – standardne se načte jen příchozí pošta, a jistě budete chtít přenést správně i odeslanou… – pomocí správce IMAP adresářů (Manage IMAP Folders); viz. img dole
- označit (ctrl+A) emaily ve zdrojové (staré) složce a přetáhnout je do IMAP složky Gmailu – a takto pokračovat u všech starých složek; příchozí do příchozí, odchozí do odchozí
Poznámky
- i když jsem měl zálohu i starého programu TheBat, stáhl jsem si novější a počeštěnou verzi stejné řady (tj. česká 3.99.xx a anglická 3.0.xx) – 30 denní trial pro přetažení pošty stačí
- při nastavování IMAP jsem byl zmaten: v návodu je u SMTP uvedena
zkratka STARTTSL a u IMAP pak SSL; starý thebat (3.0.xx) nabízel u SMTP
STARTTSL jako druhou variantu (ze tří), a tak jsem jej tak nastavil – ale
správná je varianta třetí: SSL; česká novější verze TheBat pak druhou
i třetí má nazvanou shodně: TSL(SSL) – což mi také nepomohlo, když
jsem to nastavil špatně i když se správnými porty a netušil kde je
problém…
- správná volba je ta třetí – porty nastaví TheBat:
EN: Secure to dedicated port (TSL) 3.0.xx
CZ: Zabezpečené na vyhrazení port TSL(SSL) 3.99.xx
- správná volba je ta třetí – porty nastaví TheBat:
- při přesunu zpráv není nikde žádný progres bar, který by vám ukazoval kolik je již přesunuto, jediná možnost sledovat postup je zírat na počty emailů v původních složkách ve \„stromu\“ účtů a složek.
- pokud se dlouho nic nehýbe, může to znamenat, že se přesouvá větší soubor a váš upload není z největších…
- pokud se nepřesouvá vetší soubor, je možné, že se to seklo (mě se stalo cca 4× za celý přesun zpráv) – prošťouchnout je možné buď znovu načtením google IMAP účtu, nebo restart programu
Rychlost záleží na vašem uploadu. Já přesouval několik hodin; začal jsem v sobotu s tradičním gmailem a v neděli pokračoval s gmailem navázaným na mou doménu pomocí Google Apps.
Shrnutí
Online poštu vytáhnout pomocí POP3 importu pošty přímo v gmailu, offline poštu pomocí IMAP.
Vím, že několik desítek emailů budu mít zduplikováno z důvodu jejich \„existence\“ jak online, tak offline. Jak je dohledat přímo v Gmailu a duplikáty odstranit zatím nevím.