Návod: Waze - mapa - editace nových silnic

Sdílet

Waze – navigace zdarma pod heslem \„řidiči sobě\“. Ovšem termín \„navigace\“ je zatím ještě příliš silný pro tento zajímavý produkt.

Tento text je pro ty, kterým se princip tohoto projektu (?) líbí a chtějí mu pomoci svou rukou k dílu. I díky nim se snad podaří vytvořit (nej)lepší bezplatnou navigaci.
Čtenáři, kteří Waze neznají, ať se mrknout na těch několik českých článků, které Waze již českým motoristům přestavili:

Pak je tu jeden specializovaný CZ web

doufám, že se jeho obsah bude rozšiřovat…

Kouzlo Waze je online v nahlašování dopravní situace, díky čemuž se mohou ostatní uživatelé-řidiči lépe rozhodnout kudy-tudy, a tak se vyhnout různým zdržením (zácpy u nehod, dopravní špička…) či připravit se na nepříjemné (radary, policejní kontroly) a nebezpečné situace (náledí, poškozené cesty…).

Tato myšlenka má pak IMHO tři hlavní úskalí, aby celý systém fungoval:

  1. Waze musí používat co nejvíce lidí, když nepojede cestu PHA-BR před vámi ani jeden Wazař, o dopravní situaci se nic logicky nedozvíte
  2. Waze musí obsahovat kompletní silniční síť – kompletní? no prostě \„co nejaktuálnější\“
  3. Silniční síť Waze musí obsahovat detaily pro použití navigace (tak jak jsme na ni zvyklí z jiných produktů) – prostě nestačí jen mít ulice; ty musí být správně pojmenovány, musí být navázány na ostatní ve svém okolí

Všechny 3 body spolu souvisí: bod 1 je pak pro ideální stav nejdůležitější; ovšem závisí na bodu 3, který závisí na bodu 2. A bod 2, kompletace silniční sítě, je možné jen uživateli Waze, tj. bodem 1…

Teď už k tématu: jak tedy rozšířit silniční síť ve Waze? (bod 2)

Značím novou cestu (v mobilu)

Pokud jste spustili Waze na svém mobilním telefonu, určitě jste si po dotyku na displej všimli ikonky buldozeru na levé straně. Pokud je záznam cest spuštěn, ikonka buldozeru zůstává stále vidět (ostatní ikonky – přiblížení, oddálení mapy… se po chvíli skryjí) a má červený okraj. Pokud jedete po silnici, která zatím v mapových podkladech chybí, ikonka/šipku vašeho vozu (ať už je jakákoli) se změní v buldozer, který za sebou nechává modrou linku. Pokud je silnice členitá, cesta se automaticky rozděluje na více částí a každá ukončená část vybudované cesty se změní v barvu červenou. Tuto červenou linku pak při dalším vašem průjezdu stejnými místy ve svém telefonu opět vidíte. Tímto je vám oznamováno, že jste zde již cestu značili. (ovšem jak se toho po jejím zpracování zbavit, netuším)

Po ukončení budování cest vám program oznámí, že vytvořenou cestu najdete ve svém Dashboardu na www.waze.com za 24 hodin (nebo tak něco). Tento časový údaj je jen orientační – počítejte spíše s 48 hodinami. Sám jsem nikdy tak brzo svou cestu na webu nenašel, spíše ještě později – někdy až za 4 dny… Předpokládám, že je to důsledkem \„návalu\“ ve frontě zpracovávaných cest na serveru. Je možné, že v budoucnu hardware posílí a tak se budete moct do zpracovávání svých cest pouštět dříve. Ovšem nyní asi takto:

Souhrn:

Pokud ráno svou jízdu nahrajete, večer ji na webu ve svém profilu nehledejte – nebude tam. Editaci začněte až za pár dní.

Vytvoření silnic z vlasních cest

lze pomocí 2 kroků:

  1. vytvořit cestu z \„budovaných\“ tras
  2. vytvořenou cestu zeditovat a upravit na správný typ cesty

Seznam svých \„budovaných\“ tras najdete po přihlášení stránce \My Dashboard\ v levé dolní části – box má název Your recent routes. V pravém horním rohu tohoto boxu si můžete zkontrolovat, kdy byly vaše cesty naposledy aktualizovány.

Přes Show Route se dostanete na Live map v módu \Update map\ a na mapě se vám zobrazí vaše vybraná trasa.

Na obrazovce také máte seznam svých budovatelských tras v pseudookně Archive. Zobrazení jiné trasy můžete přes klik na ikonku dokumentu s grafem; pokud nechcete mít zobrazenou cestu, stačí toto pseudookno zavřít. Trasy po prvním zpracování (o něco níže) nebudete potřebovat – a v dalších fázích úprav mapy spíše zavazí…

Opětovné otevření Archive okna je možné přes odkaz Archive v pseudookně View Panel.

Ale zpět k cestě:

Je tvořena kombinací dvou barev – zelená a žlutá. Zeleně by měly být části vaší cesty, kdy jste jeli po existujících silnicích, žlutě pak ty, které v mapových podkladech neexistují = ty nás budou zajímat. Pokud na ně klikněte, v type vidíte text OK_RO_NEW_OR_­NO_ATTR

Poznámka:

type žluté části může být také UPDATE_TOO_SHORT – což si překládám, že cesta existuje, ale systém ji nedokázal přiradit k existující silnici na shodném místě (ale i tak to pozná) – tyto části můžete po logické úvaze ignorovat – asi je to jen nedokonalost software. Nebo tak něco.


Pro označení části trasy je třeba mít zvýrazněnou položku Select feature (1) v pseudookně Edit Panel. Označený segment se zbarví namodro (2) a je zobrazena bublina s informacemi a možností vytvořit z tohoto segmentu cestu Create new road from this segment (3)

Tím, že takto vytvoříte \„novou cestu\“, ji uvidí i ostatní Waze uživatelé v Update módu a můžou ji příslušně zpracovat. Pokud tedy opravdu projedete neznačenou silnicí a \„vybudujete\“ její trasu v navigaci, bez tohoto prvního kroku práce s cestami byla vaše snaha zcela zbytečná. Teprve tímto krokem je v systému vaše nová cesta zobrazena.

Poznámka:

Kontrolujte si, zda již neexistuje na místě trasy nějaká cesta (Pseudookno Layer Panel a zapnutá vrstva Roads), ať nepřidáváte do mapy zbytečné duplikáty cest, které by někdo jiný musel odstranit…


Úprava silnic do správného tvaru

Tip:

Při úpravách nových cest mívám zaplé vrstvy Unknown Roads a Roads. Tyto dvě dají dohromady silnější červenou linku se směrem cesty (img 1). Také je třeba si dát pozor na dostatečné přiblížení mapy (img 2); při menším měřítku mapa tyto cestu vůbec nezobrazí. Nicméně lze pracovat i jen s jednou z těchto vrstev (img 2 a 3)


Označením části cesty (barva se změní na fialovou) se změní nabídka v Edit Panelu – pro nás je důležitá hned první možnost Edit road detail Všiměte si teké možnosti Delete road, kterou můžete napravit zbytené vytvoření cesty tam, kde již cesta existuje…

Zvolením editace cesty se Edit panel opět změní a my máme možnost nastavit prarametry zvoleného úseku cesty. Pro základní editaci se stačí věnovat typu cesty – začíná se na typu Streets (ulice) a vlastnosti Direction (směr), která je nastavena jednosměrně, dle směru jízdy při tvorbě cesty. Ve městech je typ \„ulice\“ fajn, u cesty mezi vesnicemi změnte tip na Primary streets. U Direction pak – je-li to správné – změňte na obousměrnou ulici Two ways.

Pokud editujete ulici ve městě, je vhodné ji rovnou vyplnit i položky Město (2) a Název ulice (1), ať se k tomu ostatní nemusí vracet… Pokud vyplníte jen město, při uložení bude systém řvát a žádat o ulici – ale uložit lze.

Po uložení změněných údajů se vámi právě editovaná část cesty vizuálně změní podle zvoleného typu cesty.

Poznámka:

pokud se uložení nezdaří – web Waze v Edit Panel vypíše error hlášku – klikněte na odkaz pro uložené ještě jednou – uložení se tentokrát povede…


Druhou zajímavou editační možností u cesty je Edit road geometry, která vám umožní měnit její fyzickou podobu – zvětšovat, změnšovat, upravovat zatáčky či ji celou posouvat. Je vhodné si takto pohrát při navazování nedotažených cest na již existující.

Nastudovat:

\Typy cest ve Waze a jejich protějšky v Google Maps a Mapy.cz\

Poznámka:

K typům cest: řídím se jednoduchým pravidlem: pokud cesta spojuje 2 vesnice, volím typ Primary Streets – teprve ty, které jsou uvnitř měst či dědin, nebo vedou do nikam nechávám jako Streets


Další fáze úprav cest – tak aby byly použitelné pro vlastní navigaci – si přečtěte v českém wiki článku \Návod na úpravu map – Cartouche\

Ještě jednou, pro jistotu, napíšu možné stavy cesty:

  • vybudovaná trasa – tu vidí jen ten, kdo ji vybudoval, tj. vy / žlutá či zelená tučnější linka
  • nová cesta – inicializační stav cesty, vidí jej každy z editorů Waze map a může jej tedy upravit do dalšího stavu (reálná cesta) – tento inicializační stav jde vidět jen v Update módu, není promítnut do vlastní navigace (v telefonech) / červená tenká linka, lze vidět směr jízdy
  • reálná cesta – cesta byla min. 1× editovaná, její grafické znázornění je závislé na typu zvolené cesty, je či bude součástí map v navigačním sw

Na co neznám zatím odpověď

  • jak vytvořím křižovatku – jak se spojí cesty k sobě?
  • jak vytvořím území – město/vesnici – aby byla vyhledatelná?
  • jak spojím více části cesty v jednom logickém úseku v jeden celek?
  • jak rozdělím úsek cesty/ulice v určitém bodě; např. rovná ulice nazývající se na opačných stranách různě?
  • jak moc zasahují do tvorby nových, případně editace stávajících, uživatelé označení hodností \„AreaManager\“? Co všechno mají pod kontrolou? (minimálně schvalují mazání existujících reálných cest)

A plno dalších, které ještě sepíšu…

PS

Na twitteru jsem se nějakou náhodou dostal do skupiny Waze and geo – tak doufám, že tímto návodem nebudou \„profíci\“ pohoršeni. Je to taková první pomoc pro začátečníky, jako jsem (byl) já.

A budu rád za případné upřesňující komentáře…

tagy:
Publikováno: 24.11.2010 17:06
Knedle

Související články

blog comments powered by Disqus
Počet komentářů k tématu: 1

ten jejich editor je naprosto ale naprosto spatny, nesnasim potlatch, ale proti tomuhle je zlaty, a jejich aplikace taky zrovna nevynika nicim extra zajimavym, skoda ze nikdo z osm komunity nevidi potrebu podobne aplikace, mapu mame o nekolik radu lepsi, editory, narozdil od kartuse, normalni, aplikaci milijoon, jen zadna neumi tu interakci mezi uzivateli jako waze.