Světlá budoucnost e-booků - aneb proč to jinak nedopadne

Sdílet

<a href=\„http:/­/www.pixmac.cz/fot­ka/ebook/000012458­621\“ title=\„e-book fotografie\“><img class=\„fr\“ src=\„http://­d3b9cwalzc5eko­.cloudfront.net/0000124­58621.jpg\“ alt=\„e-book | fotografie #12458621\“ width=\„113\“ height=\„170\“ id=\„thumb-000012458621\“ /> \„Ebook je kuriozita pro technologické nadšence … Navíc necítím ani žádnou poptávku. … já žádnou revoluci neočekávám.\“ Jan Kanzelsberger (2011) \zdroj\

Tyto výroky mi nedají spát. Pokud je novináři nijak neupravili, pan Kanzelsberger by si měl dát studený obklad na hlavu, otevřít oči a po roce v izolaci se mrknou okolo. Větší ignoranci v tváři v tvář e-bookové revoluce jsem ještě nečetl.

Nicméně musím podotknout, že otázka \„kolik procent knih nabízí v elektronické verzi\“ na kamenného knihkupce je prostě stupidní. (mám za to, že podnik K. jsou jen knihkupci – nebo ne?)

Dost však bylo hloupých výroků, pokusím se shrnout, proč si myslím, že e-booky vládnou – vlastně budou vládnout.

Jen pro jistotu:

 • netvrdím, že knihy, časopisy a noviny se co nevidět přestanou vydávat
 • myslím si, že knihy zde budou vždy, u časopisů a tištěných novin si tak jistej už nejsem
 • vždy budou existovat vyjímky, respektive dokud bude poptávka po papíru, bude (snad) i nabídka

.


Mám tu nějaké statistiky ze světa jako odpovědi na výroky pana K. (nelze jinak)


.

Ebook je kuriozita pro technologické nadšence

Kindle

 • kindle za rok 2009 – 2.4 milionu prodaných kusů
 • kindle za 2010 – až 8 milionů (a to byla 3 řada v prodeji od konce srpna 2010) – nárůst o 233%
 • \zdroj\

iPad

 • ipad za 2010  – přes 14 milionů (prodej zahájen v dubnu 2010)
 • \zdroj\

Update

 • V roce 2010 bylo prodáno téměř 18 mil. tabletů a přes 12 mil. čteček. \zdroj\

Navíc necítím ani žádnou poptávku

Amazon book store

 • 2Q/2010 poprvé prodej ebooků překonal prodej papírových knih
 • 4Q/2010 prodej ebooků o 15% vyšší než prodej papírových knih

(bohužel fráze \„papírových knih\“ se objevila v cz článcích, příště se posnažím lépe… …a nejsem schopen dohledat procenta poměr prodejů vázaných x brožovaných knih, abych obrázek utvořil kompletní /brožových se prodává vic než vázaných/ ale zase až tak mimo to nebylo)

Update

ještě jednou jsem se v tom rejpal a pokud dobře chápu \tento zdroj\ tak:

 • 2Q/2010 poprvé prodej ebooků překonal prodej vázaných knih (v poměru 100 vázaných, 143 ebooků \zdroj\)
 • 4Q/2010 poprvé prodej ebooků překonal prodej brožovaných knih (ačkoli to u Amazonu očekávali až v 2Q/2011)
 • v celkovém součtech za rok 2010 bylo ebooků prodáno o 15% více brožovaných, nad vázanými knihami zvítězily ebooky 3× (ten boom v Q4 musel být neskutečnej)

Apple ebook store

 • 100 milionů stažených knih za necelý rok

A jedna výmluvná od O’Reilly Media – (nakladatelství odborné literatury)

\zdroj\

…já žádnou revoluci neočekávám

K tomu jen jedno: není třeba čekat, revoluce už je tady.

Důvody proč se tak stalo: iPad a Kindle + styl nákupu

iPad byl první použitelný tablet, Kindle pak kvalitu své e-čtečky podtrhl cenou, které smetla konkurenci – a nedalo se jí odolat. Oba přístroje (a samozřejmě i další na tomto trhu) pak praktikují tu základní věc: snadný přístup ke knize (= koupě). To že český trh hází uživateli klacky pod nohy vynechme:
Prostě vyhledáte, kliknete na největší tlačítko na obrazovce -koupit- a za minutu už spokojeně čtete.

A tohle je důvod, proč e-booky, e-časopisy a e-noviny převálcují v nejbližších letech (netroufnu si ale odhadnout) své papírové kolegy. Okamžitý a bezproblémový nákup požadovaného zboží. Kdekoli, kdykoli. Doma v posteli, v autobuse/vlaku do práce či na dovolené v zahraničí. Ráno po probuzení, u kávy po obědě či hodinu po půlnoci.

Důvody proč tato revoluce nebude ztráce dech, naopak…

 • Heslo teď chci – teď mám je pro líné čitatele (kterými se všichni stáváme) ideální, není důvod jej opustit a čím dál více zákazníků mu bude podléhat
 • přístroje budou cenově dostupnější – jinam než dolů ceny jít nemůžou
  • odhad čtečky: letos o vánocích si budete moci koupit e-čtečku za 2000,– a příští rok to bude 1000,– – a to bude ten zlom, kdy si ji koupí všichni

   zda se to bude kindle, sony nebo nějaká čínská napodobenina je irelevantní, takto nízká cena způsobí, že ji konzervativnější čtenáři přestanou považovat za drahou hračku a koupí si ji (i když často jinou než tu nejlevnější, prostě kvalitnější kousek :)

   edit: \barevná čtečka/tablet Augen 7-Inch E-Reader with Text-to-Speech za $90\ (+- 1620,– Kč)

  • odhad tablety: nějak nemám přehled kolik se jich vlastně vyrojí – iPad2 byl představen nedávno, tablety na Androidu 3 se už nedají spočítat na prstech vašich rukou – hranici \„drahé hračky\“ ovšem nedokážu odhadnout – pro mě je ta cena okolo 10k za kvalitní tablet; kdyby měl iPad tuto cenu, není co řešit.

   edit: iPad 16GB je mozne koupit za 9k…

 • učebnice a studijní materiály (vysokých škol) budou první, které se přesunou do digitální podoby – tento proces už několik let trvá. Začalo to tím, že notebook se stal školní pomůckou. Poznámky se píšou digitálně, studenti si skenují materiály sami a vysoké školy zjistili, že je pro ně lacinější vydat e-book, než vytisknout a (ne)prodat skripta. Procento digitalizace studijních materiálů je různé u jednotlivých oborů, vývoj je však všude podobný: digitalizace stoupá. Mmchd – tohle by stálo za pořádnou anketu. Následovat budou střední školy a nakonec základky, kde se ovšem společnost cíleně bude bránit.

  Z čehož vyplývá, že elektronické publikace běžně konzumují všichni vysokoškoláci. Už dnes to jsou potenciální zákazníci elektronických knih – mají na čem číst (notebook a často i tablety a čtečky), je pro ně normální číst digitální texty a pokud již nevydělávají, za pár let budou.

Kdo půjde první z kola ven? Časopisy

Noviny a časopisy jsou věci jednorázové spotřeby – koupit, přečíst, vyhodit či spálit. Proč však časopisy a ne noviny?

 1. Časopisy jsou stavěny na efekt. Pod pojmem \„článek pro časopis\“ si představuji text se třemi/čtyřmi efektními fotografiemi. Aby ty efektní fotografie byly efektní, měly by být na kvalitním papíře. Elektronická verze stejného časopisu dá autorovi článku možnost vložit ke stejnému textu třeba 15 fotografií, které se zobrazí v kvalitě, která se papíru ani nesní. A ještě přidá dvě názorná videa.
 2. Dalším důvodem je delší doba přípravy jednoho čísla. Vytvořit jedno e-číslo zpočátku bude trvat (nikdo to teď v ČR neumí, i v zahraničí se to teprve učí). Až poté co se novináři naučí stíhat vytvořit e-měsíčník, se pustí do e-týdeníku…
 3. Na cenu by se také nesmělo zapomenout. Pro vydavatele je psychicky snažší tvořit něco, co se bude prodávat za 100,–, než za 10,–. Myslím si, že se začnou dělat nejdříve ty dražší e-časopisy a na ty levnější přijde řada až později.

Ačkoli by vlastně mělo být lehčí vydávat noviny = tj. styl text + jednu fotografii – není tomu tak: náročnost přípravy \„do 24 hodin\“ je strašák. Noviny nebudou chtít dělat pokusy, aby si neutrhly ostudu (každý den). Počkají, až to bude někdo umět a toho pak zlanaří.

Update

dnes na mě českém webu vypadlo, že idnes.cz zasílá na Kindle 2× denně \„aktuální výběr článků\“ – je to už, pokud jsem v obraze, třetí svého druhu:

Jen pro upřesnění: výběr článků z webu =/= elektronická tištěného prodávaného čísla

Update 2

(snad) aktuální dostupné časopisy pro iPad jsou vedeny v tomto vláknu ipad fora: http://www.ipad-forum.cz/topic264-ceske-casopisy-a-magaziny-pro-ipad.html

(v ČR by mělo vycházet necelých 4k časopisů)


Knihy si drží status něčeho trvalejšího, co se po přečtení nevyhazuje. Ale i tak si chceme knihu hlavně přečíst. Věřím, že počet těch co chceme mít je menší než počet těch, co chceme číst. (www.legie.info mi říká 6 ku 8). Domácí knihovny budou na ústupu, veřejné knihovny jsou sice fajn, ale z vaší pohovky jsou příliš daleko…

Oficiální české knihy

snad dopadnou dobře. Dnes tu máme tři eshopy s českými ebooky:

a když se teď dívám, i nabídka začíná být zajímavá (alespoň ve fantasy a sci-fi žánru)

Doufejme, že se podaří českým nakladatelům zlomit hradbu amazonu a začít prodávat knihy i přes něj. Tento bod by mohl být další z těch klíčových. Jednoduchý nákup pro zákazníka a pocit ochrany pro nakladatele by mohl být dalším zlomem, který by strhl další z negativních nakladatelů.

Proč – nakladatelé – nevydáváte ebooky?

 • neexistence poptávky – tento argument je zcela scestný a ignorantský. Kdyby neexistovala poptávka, neexistovalo by 45k titulů v elektronické podobě. Kdyby neexistovala poptávka, proč se lidi pídí po internetu, aby si stáhli knihu? Já si kdysi koupil palm jen kvůli tomu, abych si v něm mohl číst ebooky (které jsem měl k dispozici). A když bylo na čem číst, chtěl jsem číst ty úžasné nové knihy – a samozřejmě za to normálně platit…
 • ebook sníží prodejnost papírové knihy – na výše zmíněném palmu jsem přečetl třeba prvních 6 knih \Písně ledu a ohně\ a doma teď mám všech osm dílů a všude hlásám, jak boží ta série je (btw \HBO chystá seriál\ ). \Talpress\ musí být strašně nasranej, že někdo vytvořil ebooky…

  Zda si papírovou knihu zákazník koupí nebo ne, je otázkou její kvality, oblíbenosti autora, času ke čtení, prostoru v knihovně, peněz a dalších a dalších faktorů a podmínek, a jen málo z nich má ebookem něco společného.

 • nabídnout e-book je jako to dát knihu zadarmo – okamžitě to někdo ukradne (= nabídne zdarma ke stažení) – tomuto se nevyhnete ani teď bez ebooků. Vždy bude existovat tato skupina čtenářů. Tím typickým je imho student střední (a také už základní školy). Ten je na internetu jako doma a není pro něj problém 10 minut googlovat, registrovat se na kdejaké fórum a na třetím share-serveru najít nesmazaný kýžený titul. Ale pak existuje také druhá skupina, na kterou nesmyslně zapomínáte – dospěláci. Oni mají peníze a chuť číst, nemají čas a chuť hledat po netu vaši knihu. Těm musíte knihu dodat na zlatém podnose, tj. tak, aby její pořízení bylo co nejsnažší (už jsem tento bod zmiňoval výše). Krom toho, že se zapojíte se svými tituly do prodeje, nuťte prodejce (e-book shopy), aby nákup byl co nejjednodušší a ne naopak (nesmyslné DRM).

a teď jedna z druhé strany:

 • čím déle budete otálet, tím více vašich knih bude vytvořena komunitou. Dnes vydaná kniha bude za měsíc naskenovaná (čím větší pecka, tím dříve e-book bude) a za dva roky, až budete nuceni (protože opravdu budete nuceni !) začít dělat e-booky, budou se válet na stech místech na webu. Vydaným ebookem zasahujete segment zákazníků, co si papír nikdy nekoupí – ty, co si počkají na knihovnu nebo si ji půjčí. Když cenu ebooků dokážete stanovit rozumně pod cenu papírové knihy…

…což ještě rozvedu v následující bodu:

 • ebooky jsou spojeny se slovem \„levnější\“. Tak jako jiné zboží ve slevě se e-booky budou kupovat kvůli ceně. Je na e-shopu, aby dostatečně výrazně zákazníka upozornil, kolik ušetří…

  Koupený e-book má však ještě další podstatnou vlastnost – nezavazí a zavazet nebude. Je to zboží, které si lidé budou kupovat se slovy \„jednou si to přečtu\“ a často se tak nestane právě proto, že tato kniha jim nikde zavazet nebude. A oni za to vlastně budou rádi.

Další možné směry prodeje e-booků

Říkal jsem si, že ideální stav by pro mě byl, kdyby jsem s tištěnou knihou dostal i ebook. Knihu bych si četl doma, na cestách pak pokračoval v její elektronické verzi. Kupodivu tohle už opravdu můžu: http://www.lupa.cz/zpravicky/ereading-nabizi-tistenou-a-elektronickou-knihu-za-jednu-cenu/

Druhým prodejním stylem, který by mě bavil, je nákup ebooku za určitou (slevněnou) částku a pak doplacení \„zbytku do ceny\“ v případě koupi papírové knihy. Informace o tomto stylu prodeje jsem už také potkal – jen nevím kde to bylo. Případně mi dejte echo do komentářů. Tento způsob také nabízí ereading.cz http://www.ereading.cz/cs/jak-cist-eknihy?id=25 (palec nahoru)

Doba vzniku první verze tohoto blogpostu: několik večerů

tagy: ,
Publikováno: 08.03.2011 14:31
Knedle

Související články

blog comments powered by Disqus
Počet komentářů k tématu: 20
#1 Šakal

Pana Kanzelsbergera neni potreba resit. On je KNIHKUPEC, prodej ebooku a snaha vydavatelu prodavat primo zakaznikum primo podkopava jeho byznys.

Naprostý souhlas. Dobrej článek.

No, ono je potřeba se zamyslet, jak to pan K. mohl myslet. v Čechách to zatím skutečně je tak, že má Kindle (nebo jiný e-book reader jen pár nadšenců) – odhadem 5 000 lidí? (třeba aktualne.cz odebírá do Kindle asi 500 lidí, kdo ví, kolik je jich celkem). Prostě ve světě (zejm. USA) už Kindle/čtečky kupují nejen early adoppters/geeks, ale běžní zákazníci. U nás to je fakt stále ve fázi geeks/early adopters.

Na druhou stranu se jedná o začarovaný kruh – lidi (běžní uživatelé, nikoliv early adopters) si čtečku koupí až v případě, že bude dostatek kvalitního čtiva, a to nebude dokud si lidi nekoupí víc čteček. Ten knihkupec/nakla­datel (myšleno někdo velký, třeba zmíněný K., Neoluxot apod.), který jako první přijde s masivním prodejem eknih, na tom zcela jistě vydělá (a pokud k tomu přidá prodej čteček přímo v obchodě a třeba prvních 5 knih za cenu 2 (nástřel), může získat velmi solidní zisk a novou uživatelskou základnu…

souhlasím, co se zda zbytečně a drahé dnes je zítra běžná věc. Koupil jsem si kindle a spokojenost

#5 musketyr

Já se nejvíc těším na to, až dojde k neodvratnému otočení celého způsobu psaní/vydávání/dis­tribuce knih. Doufám, že již hodně brzy se nebudou (alespoň ve světě) editoři, korektoři, grafici, sazeči a jiná zaměstnání soustředit v nakladatelstvích/vy­davatelstvích (ty mohou nadále fungovat spíš ve formě kompetenčních center) a bude existovat efektivní trh těchto řemesel a stejně tak efektivní trh knih. Když poté napíšu knihu, najmu si sám potřebné lidi, aby dílo zfinalizovali, a poté sám dám pod svým jménem za drobnou provizi na tržiště, kde sis jej lidé koupí. Funguje to tak už s ledasčím, tak proč ne s knihami.

Reakce: #9 Knedle

Zkoušíme vydávat e-knihy \„pro radost\“. A největší problém jsou překvapivě distributoři (e-shopy). Už aby do toho vstoupil Kosmas a rozčeřil vody – stávající malí hráči nemají příliš velkou vyjednávací sílu.

#7 Almad

Eknihar: Ono na tom aktualne je tech odberatelu vice nez dvojnasobek, a to to zatim nemelo zadnou propagaci, protoze je to jenom betaverze…

Reakce: #8 Eknihař

#7 almad: Jasný, já jsem velmi zhruba od toho počtu 500 (bylo uváděno někdy v lednu) odvodil, že eknihařů :) může být třeba 10× tolik. Což i tak je bohužel mnohem míň, než v USA (i poměrově).

A myslím, že to není tím, že by lidi tak měli rádi knihy jako takový – digitální foťák má teď taky každej, i když \„klasika byla klasika\“. Až se čtečky zlevní a eknihy objeví ve větším množství, bude to zajímavej vývoj…

#9 Knedle

#5 musketyr: taky verim v tento posun, a je mozne (no spis pravdepodobne), ze se budou tyto profese budou shlukovat do firem (Zkorigujem s.r.o., Nasazime s.r.o.) – neco jako dnes copywriterske , reklamni ci seo firmy (a pak se to zpetne shlukne zas dohromady, aby sedeli v jedne budove :) )

Všechny ty dohady jestli papír nebo e-čtečky jsou už z podstaty chybné. Vždycky bude existovat obojí, protože obojí má své výhody. V dlouhodobější perspektivě bych ale očekával, že vznikne něco jako digitální papír. Tedy něco, co bude subjektivně vypadat jako papír, ale bude to v podstatě displej. Pak tyhle hádky teprve ztratí smysl.

Reakce: #11 knedle
#11 knedle

#10 palm-pre: digitalni papir je jenom dalsi vyvojovy stupen ctecek

#12 Michal

Jen pár poznámek k některým argumentům:

 1. cena – zatím je to s cenou ebooku dost jinak než píšeš, např amazon.com v prakticky 90% případů prodává kindle ebook dráž než paperback (ano uvědomuju si problém shipingu ale to nejsou peníze pro ně)
 2. \„kradení\“ sdílení atd.: pokud budem hledat paralelu v hudebním průmyslu tak tenhle argument kriticky selhává.
Reakce: #13 knedle
#13 knedle

#12 michal: 2/ imho paralelu muzeme hledat jen v pripade, ze to vydavatele zazdi – cimz lidi se nauci hledat na netu piratske knihy (nebudou mit jinou volbu);
oni maji ted tu stejnou sanci jako meli s boomem MP3 prehravacu hudebni vydavatelsti = dnes se startuje tento trh. Pokud nedodají to co zákazníci chtějí, půjde se jinou cestou.
A jeste poznamka – dokonce si myslim, ze jsou na tom lepe nez hudebni prumysl pred temi par lety, vekove rozlozeni (ackoli tady varim jen z vlastniho pocitu) kupcu-ctenaru je pro ne priznivejsi – rodice/dospeli kupuji knihy jak sobe, tak svym detem – u hudby je to (imho) kazdy pro sebe – a deti nemaji tolik penez…

1/ u amazonu stejna cena nevadi; povazuji prulom do amazonu nunost pro rozjeti siroke nabidky knih – jakmile se tam objevi prvni cz kniha, zlomi to ty nakladatele, kteri se boji a chteji drm. Budou pouzivat amazon, ale nic jineho. My ctenari, ale budeme mit konecne tu moznost koupit si ebook – coz je to, co chceme. Ale amazon je tak velkej pan, ze to opravdu nemusi vychazet nejlepe – doufam, ze tohle zjistime co nejdrive.
S tou cenou by meli laborovat u cz ebookshopů, kde je prece jenom ta cesta do ctecek o neco slozitejsi. Ty na své zákazníky půjdou (by meli jít) touto cestou. Oproti Amazonu ale také mají tu výhodu, že můžou prodávat i papírové knihy (viz poslední odstavec) – takze jejich pridana hodnota je bud sleva, nebo moznost 2za1 (nebo ten doplatek).

#14 Nemam

\„jakmile se tam objevi prvni cz kniha, zlomi to ty nakladatele, kteri se boji a chteji drm\“

To by musel prvne amazon to CZ povolit ;-)

Reakce: #15 Knedle
#15 Knedle

#14 nemam: vsak v to doufam(e) v clanku i bez nej – koncem brezna by mela byt konference nakladatelu, kteri se snad domluvi na spolecnem postupu (jak na amazon)

#16 emdee

Super článek, díky za něj.

Při čtení jsem si říkal, že jsme na tom hodně podobně, taky jsem bývalý Palmista a na T3 jsem přečetl spousty PDB knížek z knihovny od nějakého Knedleho … a hle, kruh se uzavřel :-) Dneska beletrii už jenom na Kindle 3

dokud nebude mit clovek nad eknihou absolutni kontrolu, a to nebude mit, tak je knizka proste lepsi. Uz jenom moznost podlozit si vyklajici se stul je k nezaplaceni, kindlem to de taky, ale jen jednou.

Reakce: #19 uhu
#19 uhu

#18 walley: to jo, tenhle přístup je taky možnej, ale jsou lidi co by to nikdy neudělali. Ani knihou, ani čtečkou.

Pěkný článek.